Slavkovské memento

26. 04. 2018, 11:15

Slavkovské memento se napevno usadilo v programu akcí Zámku Slavkov – Austerlitz. Letošní 14. ročník je toho dostatečným důkazem. Základní myšlenkou této především literární soutěže je přimět žáky základních a středních škol, aby nezapomínali na to, že žít v době a prostoru bez válek není vůbec tak samozřejmé, jak by mohlo zdát. Téma „Skončila válka, skončilo trápení… Opravdu?!“ vybízí k zamyšlení nejen nad osudy civilního obyvatelstva, ale také nad osudy demobilizovaných vojáků, případně válečných zajatců. V obecném tématu „Války – neválky“ by měli najít prostor i začínající „spisovatelé“ - jeho pojetí je takřka neomezené (od smyšlených příběhů sci-fi, přes např. osudy skutečných válečných hrdinů všech dob, až třebas po boj proti současným neřestem ve společnosti). Soutěže se pravidelně účastní žáci škol z brněnského a vyškovského regionu, výběrově také z celé jižní Moravy, hlásí se však i jednotlivci, kteří si propozice vyhledali sami na webových stránkách věnujících se literárním soutěžím.

Nad „Mementem“ převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje pan JUDr. Bohumil Šimek, starosta města Slavkova u Brna Bc. Michal Boudný a velitel Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově brigádní generál Ing. Josef Kopecký, MSc. Již několik let spolupracujeme s generálním konzulátem Ruské federace v Brně a Československou obcí legionářskou v Brně 2.

Memento a jeho zakončení s vyhlášením vítězných literárních prací proběhne na slavkovském zámku ve čtvrtek 26. dubna 2018. Na den 26. 4. zároveň připadá výročí osvobození města Slavkova v roce 1945, ke kterému se termínově pořádání Mementa váže. V souvislosti s výročím osvobození města se tento den uskuteční pietní akt kladení věnců k pomníku padlých vojáků Rudé armády.

PROGRAM:

11.15 Zahájení festivalu (Historický sál)

Vyhlášení výsledků literární soutěže a předání cen

Ukázky činnosti Vojenské akademie Vyškov v zámeckém parku (průběžně)

16.00 Pietní akt kladení věnců u pomníku padlých vojáků Rudé armády

Těšíme se na vaši návštěvu, přístup na tuto akci je zcela volný. Jste srdečně zváni!

Jiří Blažek, ZS-A

pozvánka

2582-zamek3.jpg

Typ: Akce

Organizátor: Zámek Slavkov-Austerlitz

Místo konání: Zámek Slavkov-Austerlitz

Web: http://www.zamek-slavkov.cz