BITVA MIDWAY - Letonice opět ožijí slavnou bitvou

5. 09. 2015, 12:00

Obec Letonice v součinnosti s MIDWAY MINI NAVY CLUB Brno
pořádá při příležitosti 70. výročí ukončení II. světové válkyvzpomínkovou akci formou “oživlé historie“ námořní a leteckou BITVU MIDWAY!

Bitva o Midway

Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haškaa pod patronací veterána II. světové války brigádního generála Emila Bočka, pilota RAF

V programu hlavní bitvy budou účinkovat obří RC modely válečných lodí a ponorek v měřítku 1:100 ve flotilách OSY a Spojenců, které proti sobě budou bojovat s využitím pyrotechnických a zvukových efektů. Ukázku bitvy obohatí i nálety a souboje obřích modelů letadel. Připraveny jsou věrné létající RC makety známých válečných typů jako Messerschmitt Bf 109, Spitfire MkIX a další. Celá bitva je doprovázena střelbou z lodí, letadel, včetně výbuchů i dramatické válečné hudby.

Součástí akce je výstava stacionárních modelů, účast stážistů v historických admirálských uniformách, vlajkosláva, a to vše za doprovodu swingové hudby, komentáře k historickým událostem a voj. technice. Navíc budou diváci moci získat hodnotné ceny v soutěžích.

Dalším programem jsou výstavy:

Klubu vojenské historie Hraničářský pluk 19

S tématy osvobození Jižní Moravy Rudou armádou a Východní Moravy I. čs. Armádním sborem, čs. letci v RAF, německá branná moc na Moravě. (Pořadatelé v dobových uniformách, provedení cvičných střeleb. Forma bezvitrínové výstavy. Výstroj, zbraně, vše i s ukázkami munice, dokumenty, artefakty z bojišť. Po dobu výstavy bude přítomno několik dobově uniformovaných členů klubu s odbornými znalostmi nejen o vystavených exponátech, ale i o širších historických souvislostech prezentovaných dle zájmu a věku návštěvníků.

Společností vojenské historie Brno a Policejní historické společnosti

Členové předvedou ukázku střelby z divizního kanonu vz. 42 -ZIS-3 ráže 57 mm, jednoho z nejlepších děl druhé světové války. Zpestřením je přítomnost členů Policejní historické společnosti ve stejnokrojích a předvedení služebních policejních vozidel.
Těšíme se na Vás …dne 5. září 2015 (sobotu) v čase 12.00 – 18.00 hodinv místě rybníku Šmolesy - Letoniceukázka Bitva MIDWAY ve 14,30 hod.

V případě nepříznivého počasí se uskuteční tanková a letecká bitva na hřišti TJ Letonice.

Typ: Akce třetích stran

Organizátor: Obec Letonice v součinnosti s MIDWAY MINI NAVY CLUB Brno

Místo konání: Letonice

Web: http://www.letonice.cz