Slavkovské memento - Festival válečné literatury

28. 04. 2015, 11:15

Festival válečné literatury – Slavkovské memento a jeho zakončení s vyhlášením vítězných literárních prací proběhne na slavkovského zámku v úterý 28. dubna. Na den 26. dubna připadá výročí osvobození města Slavkova v roce 1945, ke kterému se termínově pořádání Mementa váže. V souvislosti s výročím osvobození města se v neděli uskuteční vzpomínkový akt kladení věnců k pomníku padlých vojáků Rudé armády v zámeckém parku.

Letošní rok je jubilejním rokem ukončení druhé světové války. Již 70 let nepoznala střední Evropa hrůzy skutečné války. O to více je nutné, v kontextu se současnými světovými konflikty, si tuto skutečnost připomínat. Jednou z možností je i Slavkovského memento. Téma literární i výtvarné soutěže tedy vychází z této dějinné události – „70. výročí konce 2. světové války“. Slavkovské memento, jehož vznik byl iniciován při příležitosti 200. výročí bitvy tří císařů u Slavkova, vstupuje do druhé desítky své existence (11. ročník). Vyhrát mohou žáci základních a středních škol v regionu JmK, ale i daleko za jeho hranicemi, kteří byli vyzváni k vytvoření slovesných či výtvarných prací, jejichž obsah se vztahuje k uvedenému výročí. Druhým námětem je obecné téma „Války – neválky.“
Nad Festivalem převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje pan JUDr. Michal Hašek, velitel Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově Ing. plk. gšt. Ján Kožiak a starosta města Slavkova u Brna Michal Boudný. Spolupracujeme také s generálním konzulátem Ruské federace v Brně a Československou obcí legionářskou v Brně 2.

PROGRAM:

  • 11.15: Zahájení festivalu (Historický sál)
  • Vyhlášení výsledků literární a výtvarné soutěže a předání cen
  • Čtení vítězných děl literární soutěže žáků a studentů
  • Ukázky činnosti Vojenské akademie Vyškov v zámeckém parku (průběžně)
  • Výstava soutěžních výtvarných prací

Těšíme se na vaši návštěvu, přístup na tuto akci je zcela volný. Jste srdečně zváni!

Slavkovské memento

Typ: Akce třetích stran

Organizátor: Zámek Slavkov - Austerlitz

Místo konání: Zámek Slavkov - Austerlitz, historický sál

Web: http://www.zamek-slavkov.cz