Bučovice

Město Bučovice leží v údolí říčky Litavy na mezinárodní silnici E50 mezi městy Brno a Uherské Hradiště a na železniční trati Brno - Veselí nad Moravou. Vhodná poloha na úpatí Ždánického lesa umožňuje obyvatelům i návštěvníkům Bučovic aktivní odpočinek, pěší i cyklistickou turistiku.

Značenými stezkami se lze snadno dostat do nedalekých Chřibů, kde lze mimo jiné navštívit Buchlovský hrad, nebo do Moravského krasu se známými krápníkovými jeskyněmi a propastí Macochou.

První písemné zmínky o Bučovicích jako městečku pochází z roku 1322. Dřívější existenci městečka dokládá objev z konce roku 2000, který prokazuje, že v prostoru dnešní zámecké zahrady a dvora stával v 1. polovině 13. století velký kamenný kostel.

Ve 2. polovině 16. století (1567 - 1582) dal tehdejší majitel bučovického panství Jana Šembera z Boskovic postavit renesanční zámek, který patří k nejcennějším renesančním stavbám v záalpském prostoru. Tvůrcem projektu byl patrně císařský architekt a antikvář Jacopo Strada. Na výzdobě zámku se podíleli významní umělci rudolfinského okruhu (např. sochař Hans Mont). Od roku 1597 až do roku 1945 patřil zámek i s panstvím známému rodu Lichtenštejnů.

Městečko bylo těžce postiženo třicetiletou válkou.  

V současné době mají Bučovice včetně místních částí Černčín, Kloboučky, Marefy a Vícemilice téměř 6 500 obyvatel a patří do vyškovského okresu.

Fotogalerie

Novinky z oficiálního webu města

Nahoru