Křenovice

Pečeť obce Křenovice Křenovice leží 3 km jihozápadně od Slavkova u Brna na březích potoka Rakovce, zčásti na rovině, dílem na stráni v průměrné nadmořské výšce 216 m. Rozsah katastru je 8,80 km 2 . V současné době v obci žije 1870 obyvatel. Vhodná poloha v lokalitě slavkovského bojiště na trase mezi Slavkovem a Mohylou míru, společně s výbornou dopravní dostupností, patří k největším přednostem Křenovic. K zajímavostem bezesporu patří socha vrchního velitele spojeneckých vojsk M. I. Kutuzova v blízkosti domu, kde večer před bitvou u Slavkova proběhla porada štábu rusko-rakouských vojsk. Dále mimo jiné kostel sv. Vavřince, či smírčí kříž v blízkosti hromadného hrobu na návrší nad obcí.

Písemné prameny zachycují dějiny Křenovic teprve od počátků 14. století. Archeologické výzkumy však jasně dokazují, že území, na kterém se obec rozkládá, bylo lidmi osídleno již o mnoho tisíc let dříve. Křenovice patří vůbec k nejbohatším archeologickým lokalitám v regionu. Námětem pečetí byl většinou křenový list, který se tak stal vhodným motivem k vyjádření názvu obce.

V obci se nachází mateřská i základní škola, praktický i zubní lékař, lékárna, pošta, sportovní hala a letní otevřená sportoviště, několik restauračních zařízení.

Dobrá dopravní dostupnost obce je umocněna tím, že Křenovice leží na křižovatce železničních tratí Brno - Přerov a Brno - Veselí nad Moravou, a současně v blízkosti dálnice D1. Do centra Brna se tak občané mohou pohodlně dopravit do půl hodiny. 

V roce 2001 obec získala v soutěži "Vesnice roku" Modrou stuhu za kulturní a společenský život a podporu tradic folklóru. Toto ocenění je výsledkem dlouhodobě vysoké úrovně spolkové činnosti v Křenovicích, ať už se jedná o Jednotu Orel, TJ Sokol, hasičský sbor či mnohé další spolky a sdružení. Folklórní tradici v obci udržují již několik desítek let taneční soubory Křenováček a Křenovák, které se podílejí od roku 1986 na přípravě folklórním festivalu "Pod křenovskó májó". Mezi již tradiční kulturní akce patří Vavřinecké hody, Ostatky, či Kateřinská zábava, nově od roku 2001 je to festival folkové, country a bluegrassové hudby "Křenovický Rakovec".¨

Památky
Akce
Fotografie

Nahoru