Rašovice

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1131. Obec leží 6 km jihovýchodně od Slavkova u Brna, na katastrální výměře 562 ha. Vesnicí protéká rašovický potok, který pramení v obecním lese "Rokle" a v prameništi "Hrček". Hrčková voda je známá svojí příjemnou chutí, kterou jí dává zvýšený obsah uhličitanů. Hřbitovní kaple sv. Cyrila a Metoděje byla postavena v roce 1869. V roce 1928 byla obec elektrifikována. Obec Rašovice má v současné době 623 obyvatel.

Pro společenské vyžití je využíván Obecní dům, který je ve vlastnictví obce. Jsou zde 2 obchody, 2 hospody, fotbalové hřiště a tři tenisové kurty. Pro nejmenší a ostatní obyvatele je ve výstavbě minigolf a dětské hřiště. V obci působí několik spolků, jako Sbor dobrovolných hasičů, Sportovní klub, Český svaz zahrádkářů, Orel jednota a Myslivecké sdružení.

Obec Rašovice je v bezprostřední blízkosti Ždánického lesa, který nabízí krásné přírodní scenérie a v letních měsících je zde ráj pro houbaře. Jsou tu příznivé podmínky pro pěstování vinné révy, zvláště odrůd červených. Rašovice žijí bohatým kulturním životem a srdečně Vás všechny zvou k návštěvě.

Nahoru