Bučovický zámek a romantická procházka po okolí

bucovice_nadvori.jpg Pro ty, kdo mají rádi přírodu i historii, jsme připravili krásný romantický výlet do okolí Bučovic, jež přináší představení dvou rozdílných krajin Ždánického lesa a Přírodní rezervace Šévy a také poznání nádherného zámku Bučovice ve stylu italské renesance.

Bučovice, Mouřínov
Délka trasy: 19 km

pdf.png Bučovický zámek a romantická procházka po okolí - ke stažení

Co vše po cestě uvidíte?

Náš výlet začíná v malebném městečku Bučovice, odkud se pustíme mírnou a vlídnou krajinou směrem k Ždánickému lesu. Cestou budeme míjet mnohé přírodní památky, jimiž jsou například Přírodní park Baračka či Hrubá louka a Žlíbek. Jelikož z Vaší trasy nebude možné Baračku zcela prozkoumat, doporučujeme si toto místo opředené mýty, kde se nacházelo keltské pohřebiště, navštívit zacházkou nebo na dalším výletě. Vstoupíme také do Ždánického lesa, který kromě přírodních pokladů a malebných zákoutí skrývá také mnohé zdroje ropy a zemního plynu, a po cestě zpět se vydáme skrz Přírodní rezervaci Šévy

Přírodní rezervace Šévy

Přírodní rezervace Šévy je charakteristická jako stepní stráň, přičemž důvodem ochrany je především výskyt rostlin ponticko - panonského typu s množstvím ohrožených druhů. Silně ohrožených a ohrožených rostlin zde nalezneme zhruba 40 druhů. Nejzajímavějšími z nich jsou především druhy orchidejovité, tři druhy omanů, dva druhy kavylů, koulenka vyšší, záraz bílý, zvonek sibiřský, modřenec či koniklece. 

Po návratu zpět do Bučovic a dlouhém výletu potom doporučujeme zastavit se na výborné jídlo v restauraci Kaťák, Arkáda, Šembera, Na špici či v Pizzerii Sole, jež působí velmi luxusním a moderním dojmem. Naleznete zde výbornou domácí kuchyni a také širokou nabídku steaků pro pány a salátů pro dámy. 

Bučovický zámek

Po dobrém jídle už je naplánován pouze méně náročný program a to prohlídka Bučovického zámku, který je unikátní stavbou v italském stylu a zároveň také nejzachovalejší renesanční památkou ve střední Evropě. Projektoval jej Jacopo Strada, vzdělaný znalec umění, historik a architekt, který byl správcem uměleckých sbírek tří Habsburských císařů - Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. Pozoruhodné je především také arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, zobrazujícími válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje. Celý výlet potom můžete zakončit procházkou po zámecké zahradě či ve vinárně Šembera.

Nahoru