Na kole klidnou krajinou Ždánického lesa

klidnou_krajinou.jpg Pro všechny sportovně založené jedince jsme vytvořili jedinečný výlet, při kterém můžete spojit sportovní aktivitu s poznáváním přírodních krás. Doposud neprobádaná zákoutí Ždánického lesa jsou pro cykloturistiku jako stvořena a mírný kopcovitý terén potěší jistě každého sportovce.

Hostěrádky-Rešov, Šaratice, Milešovice, Bučovice
Délka trasy: 36 km

pdf.png Na kole klidnou krajinou Ždánického lesa - ke stažení

Co vše po cestě uvidíte?

Trasa začíná v Hostěrádkách-Rešov, odkud se postupně přes Šaratice a Milešovice dostanete až k úpatí Ždánického lesa, který kromě přírodních pokladů a malebných zákoutí, skrývá také mnohé zdroje ropy a zemního plynu. Po Vaší trase Vás tak budou doprovázet třeba i těžební a důlní věže. Následně se napojíte na bývalou obchodní cestu Těšanka, po které se dopravíte až k odbočce ke starému a mnoha pověstmi opředenému tvrzišti Konůvky a hradišti Kepkov. Trasa Vás dále povede okolo památníku U Zlatého jelena či okolo dalších přírodních památek, jimiž jsou zejména Motýlí ráj, který je známou oblastí neskutečného množství druhů zde žijících motýlů a informačních tabulí, a přírodní památka U Vrby. K dalším zajímavým místům, okolo kterých pojedete, patří také vrchol U Slepice s nadmořskou výškou 437 m. n. m., tábořiště Jitřenka u Nevojského rybníčka, kde se můžete za horkých letních dní vykoupat či přírodní památka Baračka. Poté co vyjedete ze Ždánického lesa, se ocitnete v oblasti mnoha luka strání, kde přes místní část Kloboučky dojedete až k cíli Vaší cesty do Bučovic. Zde doporučujeme zejména návštěvu Bučovického zámku či některé z mnoha místních hospůdek a restaurací, jež poskytují širokou nabídku výborných domácích jídel.

Zámek Bučovice

Bučovický zámek je unikátní stavbou italské renesance, jež byl projektován známým znalcem umění, historikem a architektem Jacopem Stradou, který byl svého času zejména správcem uměleckých sbírek tří habsburských císařů – Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. Nalezneme zde celý rozsáhlý areál včetně renesanční zahrady, hradební zdi a vodního příkopu. Pozoruhodné je zejména překrásné arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, jež zobrazují válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti či hudební nástroje.

Motýlí ráj

Motýla běláska zná každý. Ale viděli jste již ostruháčka, ohniváčka či soumračníka? Naučná stezka Motýlí ráj je jedním z mála míst, kde naleznete pohromadě celou polovinu druhů našich denních motýlů. Jedná se o opravdový skvost a mezi motýly, které zde zajisté spatříte, jsou dále otakárci, žluťásci, batolci, babočky, perleťovci, okáči či vřetenušky. Vedle motýlů tu žijí také kudlanky nábožné či náš největší brouk roháč obecný. Uvidět či uslyšet tu můžete také mnoho ptáků. Nejvíce se zde vyskytuje strnad luční, krutihlav obecný či pěnice vlašská. Ani flóra nezůstává pozadu, hýří překrásnými barvami a nabízí pohledy například na krásné orchideje, žežulníky, hořce a mnohé další vzácné květeny.

Nahoru