Naučná stezka Ždánickým lesem

motyli_raj_1.jpg Celodenní příjemný výlet vedoucí po naučných stezkách Ždánického lesa až na nejvyšší vrchol U Slepice s nadmořskou výškou 437 m. Objevte krásná a romantická zákoutí Ždánického lesa, poznejte přírodu i ostatní zdejší zajímavosti a usedněte na konci cesty do některé z místních hospůdek či restaurací. Výlet můžete zakončit také procházkou po Ždánicích s návštěvou Vrbasova muzea či síně sportu v Loudově vile.

Ždánice, délka trasy: 12,5 km

pdf.pngNaučná stezka ŽL, soubor typu pdf, (1,23 MB)

Co vše po cestě uvidíte?

Výlet vás nejprve zavede od městského úřadu ve Ždánicích kopcovitým terénem až k hradišti Palánek s úžasnou vyhlídkou do celého jižního okolí Ždánického lesa. Odtud se vydáte dále po žluté značce až na rozcestí Oříšek, kde se v blízkosti nachází pramen říčky Jordánek. Cesta vás následně provede přes naučnou stezku Motýlí ráj, kde určitě zpozorujete některého z 84 druhů denních motýlů či krásné orchideje, žežulinky a hořce, nebo uslyšíte místní ptactvo, například strnada lučního či pěnici vlašskou, až k nejvyššímu vrcholu Ždánického lesa U slepice a dále zpět po žluté značce okolo přírodní rezervace U Vrby až na rozcestí Oříšek. Díky informačním tabulím na naučné stezce Ždánickým lesem, která vás bude dále po celou dobu doprovázet, se dozvíte mnohé zajímavé informace o okolní flóře a fauně či místních pověstech. Cesta vás postupně zavede přes obec Lovčice zpět do Ždánic, kde doporučujeme, po vydatném výšlapu plném poznávání, udělat zastávku v některé z místních restaurací, hospůdek či cukráren a zejména také ochutnat místní specialitu – ždánické trubičky. Pokud vám ještě vystačí síly, navštivte určitě také Vrbasovo muzeum a zámecký park se vzácnými dřevinami či síň sportu v Loudově vile. 

NS Ždánickým lesem

Trasa naučné stezky vede po žluté turistické značce a tvoří uzavřený okruh, který měří zhruba 10 km. Základní trasa naučné stezky má 14 číslovaných zastavení, přičemž na ni navazuje několik dalších značených okruhů. Na jednotlivých stanovištích se můžete seznámit pomocí informačních tabulí se zdejší krajinou a životem v ní z pohledu různých vědních oborů a lidských aktivit. Čeká na vás zde nespočet doposud neobjevených zákoutí i mnoho zajímavostí, které stojí jistě za poznání.

Motýlí ráj

Motýla běláska zná každý. Ale viděli jste již ostruháčka, ohniváčka či soumračníka? Naučná stezka Motýlí ráj je jedním z mála míst, kde naleznete pohromadě celou polovinu druhů našich denních motýlů. Jedná se o opravdový skvost a mezi motýly, které zde zajisté spatříte, jsou dále otakárci, žluťásci, batolci, babočky, perleťovci, okáči či vřetenušky. Vedle motýlů tu žijí také kudlanky nábožné či náš největší brouk roháč obecný. Uvidět či uslyšet tu můžete také mnoho ptáků. Nejvíce se zde vyskytuje strnad luční, krutihlav obecný či pěnice vlašská. Ani flóra nezůstává pozadu, hýří překrásnými barvami a nabízí pohledy například na krásné orchideje, žežulníky, hořce a mnohé další vzácné květeny.

Nahoru