Padesátka napříč mikroregionem

padesatka.jpg Pokořte jednu z nejdelších cest, které mikroregion Ždánický les a Politaví nabízí. Vyjeďte na kole za krásami tohoto místa a poznejte nejen okolní krajinu, ale i kulturní bohatství a tradice zdejších obyvatel. Spojte tyto objevy se sportovním zážitkem a neváhejte vyrazit na Vámi doposud neprobádaná  místa.

Ždánice, Slavkov u Brna
Vlakem či autobusem a na kole
Pro zdatné cyklisty, Délka trasy: 50 km

pdf.pngPadesátka napříč mikroregionem - ke stažení

Co vše po cestě uvidíte?

Tato trasa začíná v Bohuslavicích na nádraží, odkud se následně vydáte po cyklistické trase Kyjovská přes Bukovany a Nechvalín až do Ždánic, kde můžete využít z široké nabídky tohoto městečka. Krásná je například zámecká zahrada se vzácnými dřevinami či Vrbasovo muzeum ukryté ve Ždánickém zámku. Můžete se tu také občerstvit v některé z mnoha místních restaurací, hospůdek či kaváren. Cesta dále pokračuje ve směru na Žarošice a Dambořice až na c. 5064 (Velkopavlovická), která Vás dovede do Velkých Hostěrádek. Na tomto místě odbočíte vpravo na cyklostezku Brněnská, jež Vás dovede až do obce Bošovice. K vidění je zde především nádherná dominanta obce Bošovická tvrz či unikátní Papouščí zooPo další zastávce se vrátíte zpět na křižovatku před Bošovicemi a budete pokračovat vlevo po c. 5094 a dále vpravo na c. 5114 do Šaratic. Odtud dojedete dále do obce Hrušky a nakonec až do Slavkova u Brna. Využít můžete buď vlakové, nebo autobusové dopravy.

Tvrz Bošovice

Tvrz je nejvýznamnější dominantou obce viditelnou ze širokého okolí. První zmínka je datována již z roku 1298 a je evidována v zemských deskách. Od roku 1627 patří Bošovice ke Ždánickému panství, čímž ztratily svůj šlechtický význam a tvrz byla obývána jen panskými úředníky spjatými se správou zdejšího hospodářského dvora a lesů. Tvrz patří k pozoruhodným objektům svého druhu na jižní Moravě.

Zámek Ždánice a Vrbasovo muzeum

Ždánický zámek byl původně tvrzí, kterou však následně roku 1569 nechal Oldřich z Kounic přestavět na renesanční zámek. Poté mnohá léta patřil zámek rodu Liechtensteinů, a to až do roku 1931, kdy jej odkoupil doktor Ervín Seidl. Podle dekretu prezidenta Beneše připadl následně státu, a dnes je opět v soukromých rukou. V přízemí zámku můžete navštívit Vrbasovo muzeum založené učitelem a místním historikem Jakubem Vrbasem, které zde sídlí již více než šedesát let. Spatřit zde můžete soubor velmi cenných, zajímavých i kuriózních historických předmětů od starobylých obrazů až po nejrůznější lustry či globusy. Díky tomuto muzeu jsou dodnes zachovány lidového kroje, tance,zvyky, písně, tradice, starožitnosti a jiné rukodělné výtvory lidového umění tohoto kraje. 

Nahoru