Pohodový cyklovýlet

pohodovy_cyklovylet.jpg Vyjeďte na kole krásnou a klidnou krajinou Ždánického lesa a Politaví. Čeká na vás pohodová jízda mírným terénem, spousta zážitků na Ekofarmě Jalový dvůr, příjemné posezení v místních hostincích a restaurací či návštěva prvního mírového památníku v Evropě. Přejeme krásnou cestu a vítr  v zádech.

Křižanovice, Lovčičky
Vlakem a na kole
Délka trasy: 47 km

Ke stažení: pdf.pngPohodový cyklovýlet

Co vše po cestě uvidíte?

Po příjezdu vlakem do Křižanovic vás výlet zavede nejprve směrem na Rašovice a dále na Ekofarmu Jalový dvůr, kde vás čeká nejen spousta atrakcí, ale také příjemné posezení v Hostinci U Hříbka. Po dobrém pivě se vydáte směrem na Heršpice, Nížkovice, Kobeřice u Brna až do Lovčiček. Terén je kopcovitý, ale mírný a zvládne ho opravdu každý. Po cestě můžete spatřit nejen nádhernou a bohatou okolní krajinu Dolnosvrateckého  úvalu, nýbrž také krásné výhledy směrem na Drahanskou vrchovinu či Pálavu. Po průjezdu obcí Lovčičky následně pojedete přes Újezd u Brna až k odbočce na cyklistickou stezku s názvem Napoleonská. Zde odbočíte vpravo a vydáte se až k samotné dominantě celého okolí k Mohyle míru. Zde doporučujeme navštívit nejen místní muzeum s multimediální unikátní expozicí, ale také výbornou kavárnu, kde u dobrého zákusku báječně zakončíte vaši cestu. Následuje už jen návrat zpět do Újezdu u Brna a cesta vlakem domů. 

Ekofarma Jalový dvůr

Ekofarma Jalový dvůr byla založena v roce 1992 a již od samého začátku se specializuje na chov ovcí a koní. Na zatravněných stráních, jež lemují tento statek, je však možné spatřit také oslíky, lamu, volně pobíhající čínská prasátka, pávy, husy či kravičku Verunku. Ekofarma Jalový dvůr Vám nabídne také mnoho atrakcí. Objednat si můžete například projížďku na koních, svezení kočárem, jízdu s oslíky, zarybařit si, nebo si jen tak příjemně posedět a relaxovat v Hostinci U Hříbka. 

Jalový dvůr

Mohyla míru

Mohyla míru, jež je prvním mírovým památníkem v Evropě, byla postavena na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova se záměrem udělat z tohoto místa memento válek. Mohyla míru je dominantou chráněné památkové zóny Slavkovského bojiště, přičemž se nachází na Prackém kopci asi kilometr jižně od obce Prace, v místě rozhodujícího vítězství Francouzů nad Rusy a Rakušany. Nachází se zde muzeum, kde lze shlédnout novou netradiční multimediální expozici s názvem „Bitva tří císařů Slavkov/Austerlitz 1805.“ O státních svátcích, významných dnech a po celý červenec a srpen bývá památník slavnostně osvětlen a navštívit zde můžete také místní nově vybudovanou kavárnu Mohyla míru. Navíc v areálu každoročně probíhá pietní akt jako vyvrcholení vzpomínkových akcí v rámci výročí bitvy.

Nahoru