To nejkrásnější ze Ždánického lesa

to_nejkrasnejsi_ze_zdanickeho_lesa.jpg Poznejte ta nejkrásnější místa Ždánického lesa ze sedla Vašeho kola a vydejte se s námi do míst, kde jste zaručeně ještě nebyli. Trasa dlouhá 38 km Vás provede nejen krásami zdejší krajiny, ale i přes historií opředená místa a nádherné stavby, jako je například unikátní Zámek Bučovice ve stylu italské renesance. Neváhejte, popadněte  Vaše kolo a zažijte nová dobrodružství.

Bučovice, Křižanovice
Vlakem a na kole
Délka trasy: 38 km

Co vše po cestě uvidíte?

První zastávkou na Vaší cestě bude Bučovický zámek. Jedná se o unikátní stavbu s překrásným arkádovým nádvořím, jež stojí rozhodně za vidění. Pokud budete mít čas, doporučujeme vřele také návštěvu Bučovického muzea. Z Bučovic Vás následně cesta povede po cyklostezce č. 5097 přes Kloboučky až k rozcestníku U Kříže, kde se vydáte vpravo po c. 473 směrem na Dambořice. Prvním zajímavým bodem, okolo kterého budete projíždět, je nejvyšší vrchol Ždánického lesa U Slepice. Ve výšce 437 m. n. m. si můžete přečíst pověst, jež se váže k tomuto místu, a po vydatném výšlapu na vrchol se také posilnit na další etapy cesty. Po svačině a odpočinku se dále vydáte okolo památníku U Zlatého jelena, kde se dříve odehrál partyzánský boj oddílu Olga s německými policisty, až k rozcestníku U Andělíčka, kde odbočíte vpravo a po žluté turistické značce pojedete směrem na Rašovice. Po cestě zde můžete spatřit především starodávné tvrziště Konůvky či pověstmi opředené hradiště Kepkov. Určitě si tato krásná zákoutí Ždánického lesa nenechte ujít. Po příjezdu do Rašovic určitě doporučujeme dát si pozdní oběd v místní restauraci Na Vyhlídce a zakončit tak celou cestu výtečným gastronomickým zážitkem. Cesta následně vede do obce Křižanovice, odkud se dostanete vláčkem zpět domů. 

Zámek Bučovice

Bučovický zámek je unikátní stavbou italské renesance, jež byl projektován známým znalcem umění, historikem a architektem Jacopem Stradou, který byl svého času zejména správcem uměleckých sbírek tří habsburských císařů – Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. Nalezneme zde celý rozsáhlý areál včetně renesanční zahrady, hradební zdi a vodního příkopu. Pozoruhodné je zejména překrásné arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, jež zobrazují válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti či hudební nástroje.

Bučovický zámek perex

Motýlí ráj

Motýla běláska zná každý. Ale viděli jste již ostruháčka, ohniváčka či soumračníka? Naučná stezka Motýlí ráj je jedním z mála míst, kde naleznete pohromadě celou polovinu druhů našich denních motýlů. Jedná se o opravdový skvost a mezi motýly, které zde zajisté spatříte, jsou dále otakárci, žluťásci, batolci, babočky, perleťovci, okáči či vřetenušky.Vedle motýlů tu žijí také kudlanky nábožné či náš největší brouk roháč obecný. Uvidět či uslyšet tu můžete také mnoho ptáků. Nejvíce se zde vyskytuje strnad luční, krutihlav obecný či pěnice vlašská. Ani flóra nezůstává pozadu, hýří překrásnými barvami a nabízí pohledy například na krásné orchideje, žežulníky, hořce a mnohé další vzácné květeny.

Ždánice perex

Nahoru