Za poznáním Ždánic a okolí

loudonova_vila.JPG Celodenní poznávací výlet pro všechny milovníky přírody, historie, motýlů či orchidejí s menší nenáročnou procházkou Ždánickým lesem s naučnou stezkou a návštěvou ždánického muzea či síně sportu v Loudonově vile.

 Ždánice
Délka trasy: 9 km

pdf.png Za poznáním Ždánic a okolí - ke stažení

Co vše po cestě uvidíte?

Výlet vás nejprve zavede od městského úřadu ve Ždánicích kopcovitým terénem až k hradišti Palánek s úžasnou vyhlídkou do celého širého kraje. Odtud se vrátíte stejnou cestou zpět do Ždánic a okolo náměstí se vydáte po žluté značce směrem k naučné stezce Motýlí ráj, kde určitě zpozorujete některého z 84 druhů denních motýlů či krásné orchideje, žežulníky a hořce, nebo uslyšíte místní ptactvo, například strnada lučního či pěnici vlašskou. Díky informačním tabulím na naučné stezce Ždánickým lesem se dozvíte mnohé zajímavé informace o okolní flóře a fauně či místních pověstech. Cesta vás postupně zavede přes rozcestí Oříšek a obec Lovčice zpět do Ždánic, kde doporučujeme, po vydatném výšlapu plném poznávání, udělat zastávku v některé z místních restaurací, hospůdek či cukráren a zejména také ochutnat místní specialitu - ždánické trubičky. Pokud vám ještě vystačí síly, navštivte určitě také Vrbasovo muzeum a zámecký park se vzácnými dřevinami. 

Zámek Ždánice a Vrbasovo muzeum

Ždánický zámek byl původně tvrzí, kterou však následně roku 1569 nechal Oldřich z Kounic přestavět na renesanční zámek. Poté mnohá léta patřil zámek rodu Liechtensteinů, a to až do roku 1931, kdy jej odkoupil doktor Ervín Seidl. Podle dekretu prezidenta Beneše připadl následně státu, a dnes je opět v soukromých rukou. V přízemí zámku můžete navštívit Vrbasovo muzeum založené učitelem a místním historikem Jakubem Vrbasem, které zde sídlí již více než šedesát let. Spatřit zde můžete soubor velmi cenných, zajímavých i kuriózních historických předmětů od starobylých obrazů až po nejrůznější lustry či globusy. Díky tomuto muzeu jsou dodnes zachovány lidového kroje, tance, zvyky, písně, tradice, starožitnosti a jiné rukodělné výtvory lidového umění tohoto kraje.

NÁŠ TIP

Určitě nezapomeňte ochutnat místní vynikající a netradiční specialitu Ždánické trubičky, které Vás jistě potěší svojí jemnou a vyváženou chutí. V poslední době se zde také můžete stále častěji setkat s prodejci medu. Přivezte si proto domů některou z těchto sladkých vynikajících pochoutek jako suvenýr nebo jako dárek pro vaše blízké.

Nahoru