Zaniklé vesnice Ždánického lesa

konuvky_pec.jpg Vydejte se na kole či pěšky do tajemných míst Ždánického lesa opředeného mnoha pověstmi , kde na vás čekají místa zaniklých středověkých vesnic, tvrzí a hradů či místa, kde se ukrývali loupeživé bandy a partyzáni. Vydejte se na výlet s partnerem či přáteli a poznejte doposud neprobádaná území  a hluboké hvozdy této krajiny.

Ždánice, Bučovice
Pěšky či na kole
Délka trasy: 19 km z Mouřínova, 28 km z Bučovic

pdf.pngZaniklé vesnice Ždánického lesa - ke stažení

Co vše po cestě uvidíte? 

Cesta vás zavede nejprve po zelené značce okolo přírodní rezervace Šévy směrem k obci Mouřínov a následně kopcovitým terénem až k rozcestníku a památníku U Zlatého jelena, kde se dříve odehrál partyzánský boj s německými četníky. Dále půjdete opět po zelené až k hradišti Újezd u Ždánic, přičemž sevydáte následně stejnou cestou zpět zhruba jeden kilometr, až se napojíte na modrou turistickou značku vedoucí k rozcestníku U Andělíčka. Zde se napojíte na žlutou značku, jež vás provede přes místní zaniklé a zapomenuté vesnice, jako je právě tvrziště Konůvky a hradiště Kepkov. Cesta končí opět v Mouřínově či v Bučovicíchodkud jste vycházeli, kde doporučujeme dát si po pořádném výšlapu něco vydatného k jídlu, v některé z místních restaurací s výbornou domácí kuchyní. Také nezapomeňte vzít si rozhodně nějaké občerstvení a svačinu s sebou. 

Památník U Zlatého jelena

Památník U Zlatého jelena je místem, kde kdysi stávala hájenka Zlatý jelen, u které se odehrál první partyzánský boj oddílu Olga s německými policisty a protektorátními četníky. V roce 1 944 zde došlo k ozbrojenému střetnutí, při kterém bylo zraněno mnoho mužů, přičemž byl zabit partyzán Jiří Jírovský. Na jejich počet zde byl vystavěn památník, který připomíná jejich hrdinství. Podrobnou pověst popisující vznik názvu tohoto místasi můžete přečíst na informační tabuli poblíž památníku. 

Tvrziště Konůvky 

Hluboké hvozdy Ždánického lesa mají své kouzlo, které ještě umocňuje skutečnost, že se jimi kdysi dávno proháněli na koních středověcí loupeživí rytíři. Také zde žilo mnohem více lidí než dnes, což dosvědčují vykopávky zaniklé středověké vsi Konůvky. Po celá staletí od svého zániku zarůstala tato ves vegetací a mizela pod nánosy hlíny. Až v šedesátých letech minulého století ji opět objevili archeologové pod vedením Dagmar Šaurové, díky nimž je dnes místo turistům a zájemcům o historii dobře přístupné. Vesnice vznikla v době vrcholného středověku zřejmě v souvislosti s německou kolonizací ve 13. století. Tehdy býval Ždánický les mnohem méně rozlehlý než dnes. Zatímco dnes obklopuje Konůvky kolem dokola hustý porost, před staletími bývaly v místě smrků a statných buků políčka a dokonce i vinohrady či sady. Toto místo má velmi magickou atmosféru. 

Přírodní rezervace Šévy

Přírodní rezervace Šévy je charakteristická jako stepní stráň, přičemž důvodem ochrany je především výskyt rostlin ponticko– panonského typu s množstvím ohrožených druhů. Silně ohrožených a ohrožených rostlin zde nalezneme zhruba 40 druhů. Nejzajímavějšími z nich jsou především druhy orchidejovité, tři druhy omanů, dva druhy kavylů, koulenka vyšší, záraz bílí, zvonek sibiřský, modřenec či koniklece.

Nahoru