Tvrz v Bošovicích

tvrz_bosovice.jpg Velká goticko-renesanční tvrz Bošovice s dochovanými architektonickými detaily patří k pozoruhodným objektům svého druhu na jižní Moravě. Je bezesporu dominantou stejnojmenné obce, bohužel její současný stav vůbec neodpovídá významu. Objekt obdélného půdorysu o dvou křídlech a hranolovou věží v nároží nejvíce utrpěl při pokusu o jeho záchranu v nedávné době, kdy započatá rekonstrukce nebyla dokončena. I přesto bošovickou tvrz doporučujeme k navštívení, mototuristům např. ve spojení se zámky Slavkov u Brna či Bučovice.

Malá dřevěná tvrz stávala nad vesničkou Bošovice už roku 1298, kdy se připomíná Petr z Bošovic. Již na přelomu 14. a 15. století však beze stopy zanikla a nová tvrz, tentokrát již kamenná, vznikla v Bošovicích až o několik desetiletí později. Původně byla jen věžovitou stavbou, koncem 15. století byla ale za Bošovských z Polanky rozšířena o pozdně gotický palác a začala dostávat dnešní podobu.

Tvrz Bošovice

V polovině 16. století bylo přistavěno ještě východní renesanční křídlo. Obranné prvky postupně zanikaly a na místě příkopu vznikl dokonce malý parčík. V polovině 17. století však bošovické panství získali Lichtenštejnové a tvrz přestala plnit funkci správního sídla. Do bývalých panských pokojů se nastěhovali úředníci a část objektu se změnila v sýpku.

Po druhé světové válce začal tvrz využívat místní národní výbor. Z objektu se stalo kulturní centrum obce a vzniklo zde i malé vlastivědné muzeum. Stav budov se ale postupně zhoršoval, proto se již v 60. letech minulého století začalo uvažovat o rekonstrukci.

K zahájení oprav nakonec skutečně došlo. Tvrz dostala například novou střechu, zároveň byly ale dost necitlivě odstraněny i některé zdobné prvky a stavba tak spíše utrpěla. Po revoluci v roce 1989 nemohla být navíc kvůli investicím obce vrácena původním majitelům a začaly spory. 

Nahoru