U Slepice

Všichni víme, že nejvěrnější přítel člověka je pes. Kdo je však jako další na řadě? Kdo přináší nejvíce užitku? Kdo snáší s člověkem chvíle dobré i zlé a navíc k tomu i vejce? Kdo ho budí svým hlasem? Kdo mu ukazuje, jak správně hrabat? Kdo se docela dobře uplatní v kuchyni? Je to všemi opomíjená a často i degradovaná slepice.  

Nejvyšší vrchol Ždánického lesa se jmenuje U Slepice. Leží na samých hranicích vyškovského a hodonínského okresu. Na tomto místě se v dnešní době křižují turistickéi cykloturistické trasy. Jak tento název asi vznikl, o tom svědčí jedna pověst, jejíž děj se uskutečnil počátkem 19. století. 

Tetřeví slepice

Jeden ze synů majitele panství - budoucí kníže Alois II. z Lichtenštejna, byl se svoji družinou na lovu. Zabloudil a jsa unaven, usnul pod vysokým stromem. Ze spánku ho probudil hlas tetřeví slepice. Sotva se stačil ohlédnout a již spatřil, jak se k němu řítí obrovský divočák. 

Nečekanou rychlostí vyšplhal na strom. Rozlícený divočák, byla to bachyně, pobíhal kolem stromu a rozrýval půdu. Lovci jí totiž před chvílí zastřelili mládě. Mladý Lichtenštejn setrval na stromě několik hodin, než se divočák uklidnil a vzdálil se. 

Na počest toho, že mu tetřeví slepice zachránila život, pojmenoval toto místo U Slepice.

Hájovna U Slepice

V těchto místech stávala hájovna, kterou ve čtyřicátých letech XVIII. stol. vystavěl revírník Petr Orlich ze Ždánic. Revírník zde našel slepici, která v dutém stromě vyseděla kuřátka. Na tomto místě vystavěl hájovnu a pojmenoval ji U Slepice. 

Na štítu, který dal na hájovnu, zaznamenány byly osudy tohoto místa. Pravilo se tam, že po bitvě u Slavkova byla hájovna ruským vojskem zničena, ale v roce 1810 nová hájovna z dobrého materiálu postavena. V roce 1813 na ní byl zavěšen štít s nápisem a obrazem slepice s kuřátky. V pozadí obrazu je vidět město, pravděpodobně Bučovice, které skutečně z těchto míst vidět byly.

Místu se také říká U Nácinka, protože je zde pochován pastýřův pacholek Nácinek, který se oběsil na vrbě pod Hédami ze strachu před trestem za ztracenou kozu.

Nahoru